Moikka ja kiitos viestistäsi!
Hienoa, että sinua kiinnostavat tupakoinnin ja passiivisen tupakoinnin haitat. Viestisi ja kysymyksesi perustuu ajatukseen, että passiivinen tupakointi olisi varsinaisesti haitallisempaa kuin tupakointi. Ja jos näin olisi, pohdit, kannattaisiko vaan polttaa tupakkaa tilanteissa, joissa ei voi välttyä tupakansavulta.
Tupakasta tulee kahdenlaista savua. Tupakoija itse saa ns. päävirran savun keuhkoihinsa tupakoidessaan. Väliaikoina savuke palaa kytemällä, ja siitä leviää ympäristöön ns. sivuvirran savua. Passiivisessa tupakoinnissa tupakoimaton henkilö altistuu siis tälle sivuvirralle, missä on erilaisten palamisolosuhteiden vuoksi enemmän monia haitta-aineita kuin päävirran savussa. Sivuvirta toki laimenee ilmassa, mutta on silti erittäin haitallista. Mutta, tupakoitsijatkin altistuvat tälle sivuvirralle. Eli en missään nimessä suosittelisi kaivamaan kessuja esiin ja polttelemaan tilanteessa, jossa et voi välttyä tupakansavulta. Altistaisit itsesi silloin sekä päävirran savulle että sivuvirran savulle.
Passiivisesta tupakoinnista tiedetään tällä hetkellä, että jatkuvan tupakansavulle altistumisen terveysriskit ovat samoja kuin aktiivisesta tupakoinnista aiheutuvat riskit. Suosittelemmekin Fressiksessä pysymään täysin ilman tupakkaa ja välttämään tupakansavua aina kuin siihen vain voit itse vaikuttaa
Fressiksen lisäksi luotettavaa tietoa tupakasta löydät mm. näiltä sivuilta:
Suomen ASH
Duodecimin Terveyskirjasto
THL
Päihdelinkki
Mukavaa kevättä!