Moikka Tuomas!
Mietit, mikä päihteissä kiehtoo nuorena. Se on hyvä kysymys, ja vastauksia on varmaan yhtä paljon kuin nuoriakin. Nuoria kuitenkin yhdistää kasvu ja kehitys kohti aikuisuutta. Siihen kuuluu usein uteliaisuus ja halu kokeilla uusia asioita, myös sellaisia, jotka tuntuvat jännittäviltä tai kielletyiltä.
Päihteet saatetaan nähdä osana aikuisuutta. Todellisuudessa ne eivät kuulu sen enempää aikuisuuteen kuin nuoruuteenkaan. Ne ovat alaikäisiltä kiellettyjä hyvästä syystä: ne ovat haitallisia terveydelle ja hyvinvoinnille ja erityisesti nuoren kehittyville aivoille ja keholle.
Silti päihteet voivat kiehtoa. Kokeiluun ja käyttöön voi vaikuttaa esimerkiksi se, että kaverikin käyttää, ehdottaa tai tarjoaa päihteitä. Päihteet voidaan nähdä coolina asiana, tai niiden saatetaan kokea rentouttavan. Niistä saatetaan myös hakea turvaa sosiaalisiin tilanteisiin tai tunteiden hallintaan. Todellisuudessa päihteet ovat kuitenkin huono keino käsitellä ja ratkaista tällaisia tilanteita ja tunteita, koska niiden vaikutukset ovat usein päinvastaisia, mitä niiltä toivotaan.
Ei siis ole mitään järkevää syytä siihen, miksi päihteet kiehtovat tai miksi niitä kannattaisi käyttää. Hyvä, että olet pysähtynyt pohtimaan asiaa. Me Fressiksessä suosittelemmekin pysymään kokonaan erossa päihteistä.
Kivaa kesää 😊